Tworzenie stron www- podstawowe pojęcia

Dzisiaj coraz więcej osób tworzy swoje strony www. Dla niektórych jest to strona reklamujące ich firmę, inni dzielą się na niej swoimi zainteresowaniami lub pasjami. Podczas tworzenia stron www napotykamy jednak na pewne trudności związane ze specyficzną terminologią obowiązującą w informatyce. Jakie pojęcia powinniśmy znać, biorąc się za tworzenie własnej strony www?

Przede wszystkim należy rozróżniać pojęcia „hosting“, „domena“ i „serwer“. A zatem serwer jest to specjalnie skonfigurowany komputer. Dostępny jest on w sieci internetowej całą dobę. Możemy właśnie tam m. in. przechowywać pliki do swojej strony www. Aby nasza strona zaczęła działać potrzebujemy właśnie przypisać domenę do serwera.

A co to jest domena? Domena jest to unikalny adres internetowy np. www. firma. pl, pod którym znajdziemy daną usługę- w tym przypadku stronę www- w internecie. Pozostaje zatem jeszcze hosting- jest to nazwa usługi, która pozwala na zmieszczenie strony w sieci.

Warto jeszcze nadmienić, że zazwyczaj firmy, które oferują nam zaprojektowanie strony internetowej albo też te, na których sami możemy stworzyć własną stronę www mają możliwość założenia naszej domeny na własnym serwerze- czyli posiadają opcję hostingu.

Comments are closed.