Typografia stron internetowych

Dzisiaj coraz więcej osób tworzy własne strony internetowe. Niezależnie od tego czy tworzymy je dla celów biznesowych, czy też prywatnych naszym głównym celem jest przyciągnięcie jak największej ilości internautów. Dlatego też dbamy o ładny wystrój strony, odpowiednie kolory, ciekawą treść. Jednak nieraz zapominamy, jak wielką rolę podczas tworzenia stron www odgrywa typografia.

Cóż to jest typografia? Typografia jest to projektowanie i stosowanie pisma jako środka komunikacji. A zatem jakie znaczenie ma typografia podczas tworzenia strony internetowej? Złe dostosowanie czcionki, odstępów itp. niestety spowoduje, że internauta szybko się zmęczy podczas przeglądania strony i zniechęci do niej.

Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na długość linii tekstu- nie może ona być zbyt długa ani zbyt krótka. Następnie należy spojrzeć na przestrzeń pomiędzy wierszami oraz odstęp całego tekstu. Warto również zobaczyć, czy w tekście, który umieszczamy na stronie nie ma pojedynczych słów na końcu akapitu czy kolumny- utrudniają one czytanie. Dalej- warto spojrzeć na czcionki. Istnieją trzy główne grupy czcionek- szeryfowe, bezszeryfowe oraz monospace- należy wybrać jeden typ.

To są tylko podstawowe zasady Jeśli naprawdę chcemy dopracować naszą stronę internetową, warto zapoznać się z zasadami typografii oraz najczęściej popełnianymi błędami podczas tworzenia stron www.

Comments are closed.